اول یکم ازین فیلم تعریف کنم که قسمتی کوچیکی از دینم رو بر این فیلم ادا کرده باشم.

بازی بی نظیر نیکول کیدمن جای قطعا شما رو به این نتیجه میرسونه که بهتر ازین هم مگ میشه بازی کرد؟ نیکول رو  اکثرا میشناسید چه اینکه فیلماشو دنبال کرده باشید و چه نکرده باشید از چهره نقاشی شده ی ایشون حتما شنیدید با اون چشمای آبی و گردن کشیده و قد رعنای ایشون. اما میخوام از کارگردان اینکار بگم جناب فون تریر ، چنتا فیلمشو قبلا دیدم، nymphomaniac,melancholic, antichrist,  . فیلمای معناگرایانه و بسیار عمیق هرچند گاها در ساخت ناتوان نشون داده بود . اما در فیلم dogville هوش جسارت و معناگرایی و ساخت کارگردانی و نویسندگی رو به حد اعلا رسونده. و باید گفت شاهکار ساخته...یه شاهکار..

و اما فیلم..

داستان ورود یک غریبه ست که به شهر dogville وارد میشه و باعث تغییراتی در اون شهر میشه و موقعیت جدیدی رو خلق میکنه ، یک مسئله تازه برای مردم شهر و کنش ها و واکنش هایی که با ایجاد این موقعیت جدید ایجاد میشه . فیلم تمام اخلاقیات رو هدف قرار گرفته و به شکل کاملا درستی به سخره گرفته. اینکه اخلاقیات چیزی جز یک دروغ خودساخته نیست  . نحوه ی برخورد مردم شهر با غریبه و بالعکس بخوبی نشون میده که آنچیزی که اساس رفتار ماست" اخلاق نیست، ضعف-یا همون نیاز- ماست " و و حتی بیشتر از این هم جلو رفته و پایه تمامش رو" خودخواهی محض "میببینه.هیچ مرزی برای کوبیدن و ویرانی در نظر نگرفته حتی بهترین فضیلت های اخلاقی رو هم به درستی از پایه ویران کرده.

Dogville تمام شهرهای ماست تمام خلقت بشر تمام داستان روابط انسان هاست به درستی اسم فیلم رو "سگستان "گذاشته.

 

.دیالوگی از فیلم

گریس: خوب! پس می‌گی اینکه آدما رو می‌بخشم از خودبزرگ‌‌بینی منه! ها؟!

پدر : بلاخره آدما به خاطر گندایی که می‌زنن باید حساب پس بدن یا نه؟! معلومه که باید حساب پس بدن! این که تو این شانسو بهشون نمیدی فقط از روی خودبزرگ‌ بینیه! اینکه تو فکر می‌کنی استانداردای اخلاقی‌ات از همه بالاتره! راستش، از تو متکبرتر ندیدم هنوز!